2016/2017 Honours List

Division 1

Winners : Cheddleton 'A'
Runners-Up : Newcastle 'A'

Division 2

Winners : Cheddleton 'B'
Runners-Up : Crewe 'A'

Division 3

Winners : Newcastle 'D'
Runners-Up : Cheddleton 'C'/Cheddleton'D' Tied

Division 4

Winners : Cheddleton 'E'
Runners-Up : Cheddleton 'F'

Division 5 

Winners : Meir 'C'
Runners:Up : Fenton 'C'

Open Cup

Winners : Staffford
Runners-Up : Cheddleton

Major (U150) Cup

Winners : Cheddleton
Runners-Up : Fenton

Intermediate (U130) Cup

Winners : Crewe
Runners-Up : Cheddleton

Minor (U110) Cup (Perry Trophy)

Winners : Crewe
Runners-Up : Cheddleton

County Cups

Withnall (U121) Trophy

Winners :
Runners-Up :

Jackson (U141) Cup

Winners :
Runners-Up :

Gothard (U161) Cup

Winners :
Runners-Up :

Open Cup


Winners :
Runners-Up :

ECF National Clubs Championship
Intermediate Section

Winners : Newcastle

NSDCA 320 Doubles

Winners : Jon Blackburn (Snr) & Suzy Cooke
Runners-Up : Jon Blackburn (Jnr) & Sandra Blackburn

NSDCA 235 Doubles

Winners : Alberto Gissi (Newcastle) & Michael Lee (Holmes Chapel)
Runners-Up : Neville Layhe & Simon Layhe (Crewe)

3rd South Potteries Rapidplay Championship

Winner :
Runner-Up :

2015/2016 Honours List

Division 1

Winners : Cheddleton 'A'
Runners-Up : Holmes Chapel 'A'

Division 2

Winners : Newcastle 'C'
Runners-Up : Cheddleton 'C'

Division 3

Winners : Crewe 'B'
Runners-Up : Cheddleton 'D'

Division 4 

Winners :  Alsager 'B'
Runners-Up : Crewe 'C'

Division 5

Winners :  Meir 'D'
Runners-Up : Cheddleton 'G'

Open Cup

Winners : Stafford
Runners-Up : Holmes Chapel

Major (U150) Cup

Winners : Cheddleton
Runners-Up : Newcastle

Intermediate (U130) Cup 

Winners : Newcastle
Runners-Up : Crewe

Minor (U110) Cup (Perry Trophy)

Winners : Crewe
Runners-Up : Meir 'A'


NSDCA 320 Doubles

Winners : Phil Cattermole/Colin Davison - Macclesfield

NSDCA 230 Doubles

Winners : Stuart Hull/Mike Smith - Fenton

County Cups

Jackson (U141) Cup

Winners : Crewe

Gothard (U161) Cup

Winners : Cheddleton

Hickman (Open) Cup

Winners : Cheddleton

2nd South Potteries Rapidplay Championship

Winner : Jacob Boswell (Cheddleton)
Runners-Up : Simon Edwards (Cheddleton) / Kasian Capatina (Fenton)

Newcastle Rapidplay Jamboree

Open Section

Winners : Cheddleton 

U130 Section

Joint Winners : Cheddleton/Newcastle


2014/2015 Honours List

Division 1

Winners : Holmes Chapel 'A'
Runners-Up : Newcastle 'A'

Division 2

Winners : Cheddleton 'D'
Runners-Up : Cheddleton 'C'

Division 3

Winners : Fenton 'A'
Runners-Up : Meir 'A'

Division 4 

Winners :  Fenton 'B'
Runners-Up : Crewe Pawns

Division 5

Winners : Meir 'D'
Runners-Up : Cheddleton 'K'/Newcastle 'F'

Open Cup

Winners : Stafford
Runners-Up : Holmes Chapel

Major (U150) Cup

Winners : Cheddleton
Runners-Up : Crewe

Intermediate (U130) Cup 

Winners : Meir
Runners-Up : Stafford

Minor (U110) Cup (Perry Trophy)

Winners : Alsager
Runners-Up : Fenton

County Cups

Gothard (U161) Cup

Winners : Cheddleton
Runners-Up : Fenton

1st South Potteries Rapidplay Championship

Winner : Jacob Boswell (Cheddleton)
Runner-Up : Geoff Laurence (Macclesfield)

Newcastle Rapidplay Jamboree

Open Section

Winners : Cheddleton
Runners-Up : Stafford

U130 Section

Winners : Cheddleton
Joint Runners-Up : Newcastle/Crewe

2013/2014 Honours List

Division 1

Winners : Stafford 'A'                
Runners-Up : Cheddleton 'A'

Division 2

Winners : Macclesfield
Runners-Up : Newcastle 'B'

Division 3

Winners : Cheddleton 'E'                       
Runners-Up : Kidsgrove 

Division 4

Winners : Fenton 'B'                                
Runners-Up : Meir 'B'

Division 5

Winners :  Meir 'D'
Runners-Up : Fenton 'D'

Open Cup

Winners :  Cheddleton                        
Runners-Up :  Stafford  

Major (U150) Cup

Winners :  Alsager       
Runners Up :  Newcastle  

Intermediate (U130) Cup

Winners :  Newcastle
Runners-Up :  Kidsgrove  

Minor (U110) Cup (Perry Trophy)

Winners :  Cheddleton          
Runners-Up :  Fenton  

Grand Prix

Winner : Alex Richardson (Fenton)    
Runner-Up : Malcolm Armstrong (Stafford)

NSDCA 320 Doubles

Winners : Alex Richardson/Steve Emmerton (Fenton)
Joint Runners Up : Ray Hyde/Rob Taylor (Fenton) & Mike Hancock/Malcolm Roberts (Holmes Chapel)
                                                                                                              
NSDCA 220 Doubles

Winners : Jacob Cartlidge/Dominic Taylor (Cheddleton)
Runners-Up : Dave Price/Paul Clifford (Holmes Chapel)

Newcastle Rapidplay Jamboree

Open Section 

Winners :  Cheddleton 'A'
Runners-Up :  Newcastle

U130 Section

Joint Winners :  Crewe/Cheddleton

County Cups

Hickman Cup

Winners : Stafford

Gothard Cup

Winners : Cheddleton



                                                                       

2012/2013 Honours List

Division 1

Winners : Stafford 'A'                
Runners-Up : Cheddleton 'A'

Division 2

Winners : Cheddleton 'C'    
Runners-Up : Cheddleton 'B'

Division 3

Winners : Fenton 'A'                                 
Runners-Up : Stafford 'B'

Division 4

Winners : Fenton 'B'                                
Runners-Up : Cheddleton 'F'

Open Cup

Winners : Cheddleton                              
Runners-Up : Newcastle

Major (U150) Cup

Winners : Cheddleton        
Runners Up : Holmes Chapel

Intermediate (U130) Cup

Winners : Cheddleton        
Runners-Up : Newcastle

Minor (U110) Cup (Perry Trophy)

Winners : Fenton                
Runners-Up : Newcastle

Grand Prix

Winner : Malcolm Armstrong (Stafford)       
Runner-Up : Rob Shaw (Cheddleton)

320 Doubles

Winners : Ian Chester/Mike Hancock (Holmes Chapel)   
Joint Runners Up : Alan Paling/Pete Shaw (Newcastle) & Ben Scattergood/George Scattergood (Holmes Chapel)
                                                                                                              
220 Doubles

Winners : David Price/Paul Clifford (Holmes Chapel)      
Runners-Up : Richard Martin/Oliver Horrocks (Alsager)

Newcastle Rapidplay Jamboree

Open Section 

Winners : Cheddleton 'A'
Runners-Up : Stafford

U130 Section

Joint Winners : Holmes Chapel/Fenton 'B'

County Cups :

Hickman Cup

Winners : Stafford

Withnall Trophy

Winners : Newcastle

National Minor Club Championship

Runners-Up : Fenton